teisipäev, 13. juuni 2023

Porvoo Jukola minilaager

Esialgu kodus Jukola vana kaarti vaadates tundus, et ei ole tulemas väga keeruline Jukola ja tekkis juba mõte, et mis ma ikka sinna treeningmaastikele lähen. Õnneks sai nüüd pärast Šveitsi laagrit nädalavahetusel üle lahe reis ette võetud ja tagantjärgi väga rahul, et sai ära käidud. Kodus kaardil tundusid asjad lihtsamad, kui see oli reaalsuses kohapeal.

Keskus oli juba suures osas püsti.

Värav ka valmis või siis antud juhul pildiraam.

Niiöelda minilaager sai tehtud ainult kahe päevasena  ja kokku neli treeningut. Mõlemal päeval kaks, üks neist natuke tempokamalt. Keha polnud veel Šveitsist taastunud või õigemini veel eelmine nädal oli üks osa kolmenädalasest suurema treeningmahuga treeningtsüklist. Nüüd Jukola nädalal sisuliselt magan jalad seinapeal. Midagi ikka teen, kuid numbriliselt ei tule siit suurt midagi.

Porvoo kandi metsades ei mäleta, et oleksin käinud, küll aga 2016 suvel toimus päris keeruline Huippuliiga sprint Porvoo vanalinnas. Nüüd toimub Jukola Porvoo keskusest 10 km kaugusel ja maastik asub nii metsas kui see on võimalik. Selle ilmekaks tõestuseks on tänavu tähistatud lõike rajal kõigest 500 meetri jagu.

Neljalt treeningult sain mitmeid õppetunde, mis aitavad Jukolal paremini hakkama saada. Siin neist mõned:

 • Kindel number üks oskus on suund - lihtne on reljeefi jälgides vales suunas minema panna, seda nii tiheda kui ka laugete vormide vahel.
 • Maastikul palju kive
  • Neist meeldivaimad on avakaljud, mitte väga suured alad, kuid küllaltki selged ja väga hästi joostavad. Kui on valida, kas minna mööda nõlva või tõusta paar joont mäe peale, kus on avakalju, siis avakalju on reeglina kiirem,
  • Eri suuruses kivid, millest kõik pole kaardil. Vahet tasub teha suurel kivil ja väiksel kivil. Suur kivi on ikka selline megakivi, mis paistab kaugelt silma. Väike kivi on ka tegelikult päris suur, treeningkaartide legendis hakkavad kivide suurused alates 1,6 meetrist. Ehk siis kõik väiksemad "pudinad" ei ole reeglina üksikute kividena kaardil.
  • Viimase treeningu stardis olev väike kivi.


  • Leidub nii kivikülvi kui ka tihedat kivikülvi, mida võimalusel tasub vältida, eriti pikki nõlva joostes. 
  • Treeningkaardil oli ka hiiglaslikke kive, mis kaardistatakse vastavalt tema kujule.

Kolmanda treeningu punkti number 49 juures olev megakivi.

  • Ehk siis kive on igas vormis ja hüppeliigesed väänduvad igas suunas. Mina teibin jalgu niikuinii igal metsas orienteerumisel, kuid nüüd läheb päris mitu kihti juurde.
 • Sood kuivad ja reeglina hästi joostavad.
 • Helerohelised olid hästi joostavad, tumerohelised olid kuusetihnikud, kus pidi vaeva nägema, et läbi saada. Kui paartuhat sportlast läbi on seal läinud, siis on ka sealt lihtne läbi minna.
 • Raiesmikud olid hästi joostavad.
 • Punkti tähised olid peidus ja üht korraldajate pilti vaadates on suur tõenäosus, et objektile minnes on enne näha punkti pukid kui tähis.
Puugid olid metsas täiesti olemas või siis vähemalt üks, kes reisis pühapäeval Tallinnasse ja leidis oma lõpu päikeseloojangu ajal.

Vahetus mida Jukolal jooksen on juba teada, kuid suurt saladuseloori veel pealt tõmmata ei saa. Nii palju saan öelda, et sama vahetus ei ole, mis oli Tiomilal.

Võistlust saab jälgida YLE pealt soome keeles või siis IOF LIVE-st, kus on inglise keelne ülekanne.

Venla start laupäeval 14:00 ja Jukola 23:00

Jukola koduleht

Kollasega märgitud treeningkaardid käidud, oranž jääb reedeks ja lilla ala jääb magustoiduks.

Minu tehtud vigadest võib ilmselt aimu saada, et mis kohad on need, mis võivad raskusi valmistada.

Esimene treening. Kõige lähem võistlusmaastikule.

Teine treening.


Kolmas treening

Neljas treening


Juhuks kui vaja konksus olla, siis selja tagant näen niimoodi välja. Pildil tegelikult ei paista välja, kuid tegelikult on selle mustika ja sambla all eri suuruses kivid, mille vahele oma jalg tuleb sobitada.


Kommentaare ei ole: