esmaspäev, 12. juuni 2023

Viimased MM katsevõistlused Šveitsis

Pärast lühiraja võistlusi joostud treeningul avanes keset rada selline vaatepilt.

Maailmameistrivõistlusteni on jäänud kõigest kuu ja just sain tehtud ühe lühikese, kuid samas intensiivse ja õpetliku laagri. Iga MM on oma nägu ja nii üritasin ka mina saada tänavuse Šveitsi MM maastikutüübist aru. Laagrit ennast oli seitse täis päeva, lisaks reisipäevad, kus trenni ei teinud. 

Laager koosnes sisuliselt kolmest osast:

  1. 3 päeva maastikega tutvumine
  2. 2 lühirada nädalavahetusel
  3. lisa 2 päeva, kus orienteerusin nii palju kui jõudsin

Esimese kolme päeva treeningute tegemine oli kõige suurem väljakutse. Kuna nädalavahetusel olid võistlused, siis ei tahtnud päris tühjaks end maastikega tutvudes treenida, et ikka jaksaks võistlustel joosta. Samas treeningud olid head ja põhimõtteliselt sai käega löödud värskuse hoidmisele, kuna mõistsin, et parem on neid treeninguid maksimaalselt ära kasutada ja et võistlustel mängib suuremat rolli niikuinii tehniline sooritus, kui füüsiline võimekus.

Esimesel päeva maastik polnud kõige suurem, kuid oli paras väljakutse esimeste seas seal metsas orienteeruda. Läbitavus oli raske võitu ja rajal olles tulid eelmise aasta välismaa virisejad meelde, kes Rakvere EM maastikku nimetasid ilgeks roheliseks võsaks ja et kunagi enam tagasi ei tule. Nüüd soojenduseks tehtud treening oli kohati rõvedus kuubis. Igast eriilmelisi põõsaid, mõni torkis rohkem, mõni vähem, nädal hiljem tulevad veel mõned okkad kehast välja. Sarapuu võsa ei olnud mitte diagonaalis püsti, vaid risti nagu tõkkepuud. Oli huvitav ja kuna see treening oli majutusele lähedal, siis sai õhtuse jooksu ajal osa rajast uuesti joostud ja teevalikuid testitud ning peab tõdema, et maastik oli vahepeal ilusamaks joostud.

Sissejuhatav treening.

Esimese treeningu kaardi perve pealt üle oru paistis ka teise lühiraja võistluse maastik. Pildil siis vasakus servas olev metsamassiiv küla ja lageda vahel.

Teisel päeval oli väheke pikem orienteerumine kavas. Kolm lõiku, mis kõik algasid umbes 50 meetrise tõusuga. Rajad olid küll korraldajate poolt lõikudena planeeritud, kuid tegin need rahulikus treeningtempos. Mets oli enamuses hästi joostav ja rajad huvitavad. Kokku sai kella järgi 490 tõusumeetrit võetud.

Rahulikus tempos joostud kolm lõiku.

Kolmandal päeval oli kavas 2003 MM lühiraja maastik, mida sai isiklikult ka 2017 külastatud. Sellel korral olid teed kaardilt ära kaotatud. Nii rada kui ka maastik olid niivõrd keerulised, et pidevalt tuli valvel olla. Üritasin kohati ka natukene kiiremini joosta, kuid see ei kippunud õnnestuma, kuna tuli näpuga reljeefis järge ajada.

MM 2003 lühiraja maastik. Kaardilt teed on ära võetud.


Nii teise kui ka kolmanda päeva õhtul sai niisama tasasematel alades jooksmas käidud, et samm päris töntsiks ei läheks ainult metsas orienteerudes.

Neljandal ja viiendal päeval ehk nädalavahetusel oli katsevõistluste aeg. Mõlemad stardid olid lühirajad ja pärast ühte puhkepäeva oli võimalus ka tavarada joosta, kuid sellest mina osa võtnud. Katsevõistlustel osalejaid oli nii palju, et võistlejad oli pandud startima kahte eri klassi.

Maastik, kus esimene lühirada toimus on kindlasti üks erilisemaid ja tehnilisemaid maastikke, kus olen lühirajal võistelnud. Kuna antud maastik asub juulis toimuva MM võistluskeskuse lähedal, siis varasemalt arvasin, et seal joostakse näiteks lühiraja finaal. Ka seal sai põgusalt jooksmas käidud 2017 ja mälestustes oli tegemist väga katkise maastikuga, kus kunagi on pinnas mööda suurt orgu alla vajunud.

Esimese lühiraja teekond.

Raja esimese kolmandiku läbisin kenasti, võiks isegi öelda, et arvestades tehnilist raskusastet, siis enda kohta ideaalselt. Teisel kolmandikul hakkas väikseid eksimusi sisse tulema ja viimasel kolmandikul juba suuremaid kaari. Ei midagi ekstra suurt, kuid ilma selge plaanita ja täpse teostuseta lihtsalt kohale ei jõudnud. Tegemist ei ole maastikuga, kus punktid ise vastu  tulevad. Raja teise poolega läkski 2,5-3,5minutit minema, kuid tegemist on heada õppetundidega MM-i silmas pidades.

Esimese lühiraja Eesti meeste tulemused.

Ülejäänud sportlaste GPS-d, kes on need julgend üles laadida. LINK

Startisin teiste Eesti meestega võrreldes ees otsas ja lohadest nii palju kasu ei saanud, kuid sellest olenemata tuli enam-vähem sooritus. Huvitav oleks olnud näha, et mis kiirusega oleks siis suutnud seal orienteeruda, kui oleks kellegagi koos saanud joosta. Kusjuures kuna start oli palju kõrgemal, siis tegemist oli allamäge lühirajaga, kus tõusu kogunes 200 meetrit ja alla sai joosta 325 meetrit.

Teine lühirada, pühapäeval, oli täiesti teistsugusel maastikutüübil. Maastik ise asub küll MM keeluala teisel küljel, kuid pakkus täiesti teistsugust väljakutset. Sai rohkem nõlval orienteeruda. Kui laupäevane rada oli selgelt allamäge, siis teisel lühirajal oli tõusu ja laskumise vahekord rohkem tasakaalus, tõusu 360 meetrit ja allamäge 400 meetrit.

Keha oli suhteliselt hapu olemisega, tehniliselt oli küll vähem kribum orienteerumine, kuid see ei tähendanud, et see lihtsam oleks olnud. Nõlval orienteerumine ja paari joonega "laugemate" alade vahel pusimine omaette kunst. Eestist tulnuna ulme, eriti kui 5 meetri joon on 5 meetri joon, kui mitte rohkem.

Teise lühiraja teekond


Rajal oli väga häid hetki, kuid oli ka selliseid väiksemaid viperusi, aga kuuendasse läks asi käest. Olin just viiendasse laskudes hüppeliigest väänanud (teibitud) ja võtsin laskumist rahulikumalt. Võtsin üldsuuna järgmise punkti suunas, ootasin kuiva oja ületust, kuid kuna seda ei tulnud, siis arvasin end olevat sellest kõrgemal. Tagantjärgi selgus, et see oli kuiv ja poolde põlve ulatuv kannaga tõmmatud kraav. Panin 1,5 minutit magama. Muidu peaaegu pooltel etappidel leidub midagi mille kallal norida ehk siis õppematerjal.

Teise lühiraja Eesti meeste tulemused

Ülejäänud sportlaste GPS-d, kes on julgend need üles laadida. LINK

Mõlemal lühirajal oli tempot aeglustavaks põhjuseks lisaks väsimusele ka parema jala tagareis, mis juba Tiomilal andis tunda. Loodetavasti kui enne Jukolat on koormused alla lähevad ja manuaalterapeut mind paika aitab sättida, siis probleem laheneb.

Teise lühirajaga sai võistlemine minu jaoks läbi. Õhtul sai juba trennilainele tagasi mindud. Läksin samale maastikule tagasi, mida sai teisel päeval külastatud. Esimeses osas üks teise koondise lühirada ja teises osas jooksin teisel päeval mitte nii hästi välja tulnud etapid uuesti või siis katsetasin teisi rajavalikuid. Esimesel korral sai päris mitmed etapid kindla peale joostud, kuid paar päeva targemana ja julgemana võis juba rohkem otse liikuda. Energia poolest oli paras kivist välja pigistamise tunne, õnneks aju töötas.


Sama treening, mis laagri teisel päeval, kuid sellel korral sujuvamalt ja teisi valikuid.

Lõigutreeningu K-punktis.


Kuuendal päeva hommikul jooksin esimese lühiraja võistluse uuesti. Kiiresti joostes oli maastik kuidagi arusaadavam või siis hakkas kaardiga jooksmisest väsimus tekkima. Kuigi rada oli kümneid kordi läbi analüüsitud, siis võis ikka mõnel etapil täiesti segadusse sattuda, punktikohad ei olnud ka mitte kuidagi tähistatud, lohas järgi võis ainult aru saada. Võistlustega päris punktist punktini loha polnud tekkinud, kuid neid kohti oli päris palju, kus maastiku läbimine oli palju mugavamaks muutunud. 

Õhtul külastasin taas 2003 MM lühiraja maastikku, sellel korral ka itta jäävad osa. Pärast hommikust tehnilise orienteerumise pommi tundus õhtune maastik mõnusalt tehtavana. Kui maastiku lääne poolne osa on pigem kuus/männi mets, siis ida poole osa natuke madalamal ja seal lehtpuud (enamuses pöök). Korralik lehtede sahistamine. Enda rajal punkte polnud, kuid teiste koondiste tähiseid sai küll nähtud.

2003 MM lühiraja platsi üks osa.


Seitsmendaks ehk viimaseks treeningpäevaks jäi magustoit. Tegemist on sellise platsiga, mida võib külastada ainult korra kuus. Vähemalt sellised on MM korraldajate poolsed juhised, algpõhjuseks ilmselt looduskaitselised süüd. Aga kui ainult üks kord, siis tegin nii, et veetsin seal natuke pikemalt aega. Tegin kaks treeningut paari tunnise pausi pealt.

Maastik, mis oli väärt ühte päeva.

Kaardil esimesest punktist kagus asuv koobas. Kaardi järgi asub ise koobas orvandis, aga reaalsuses mitme suure kivilahmaka vahel ja orvand isegi ei paista välja. 

Maastik ise asub taas MM keeluala servas ja jääb kirdesse. Iga treeningmaastik MM keeluala kõrval on täiesti eriilmeline ja nüüd viimaseks treeninguks jäänud maastik esindab koos esimese lühiraja maastikuga seda keerulisemat poolt. Alguses jooksin kaardil olnud raja ja siis teiseks ringiks leidsin netis ühe raja, mida siis veel keerulisemaks ja pikemaks venitasin. Tähiseid polnud siis kummalgi rajal, kuid päris paljudes kohtades oleks neid soovinud. 

Maastik oli igas mõttes raju, palju väikseid detaile, millest igal etapil pidi leidma just need sobivad, et etapp sujuvalt läbida. Maastik on üle külvatud väikeste tipukestega, kividega, tippude vahel olevate lohkudega, lisaks eri astmes lagedad ja rohelised. Ja see polnud veel kõik, sellele kõigele keeras vindi omakorda otsa veel asjaolu, et see kõik asus ühel suurel nõlval. Kõik lohud polnud alati kaardil, kuna ilmselt kaardijoonistaja pidi midagi kaardilt ära jätma, kuna kõik lihtsalt ei mahu peale. Nii võis olla tippude vahel selliseid sügavaid lohke, kus võis mitu autot ära peita. Leidsin ka selliseid kohti, kus tundus, et kaardijoonistaja lihtsalt oli loobunud kaardistamisest ja oli kaardile oli lihtsalt midagi pandud, kuid reaalsust päris hästi ei kajastanud.

Sellega sai lühike, kuid intensiivne laager tehtud. Programm sai niivõrd intensiivne, et võtab tükk aega, et see kõik korralikult ära seedida. Ideaalis võinuks sellise programmi hajutada 2-3 nädala peale. Üks osa on füüsiline, millest tuleb kergemini välja, kuid just tehniline pool on see, millest läbi närimine võtab oma aja. Esmased analüüsid on muidugi tehtud, kuid nüüd lõplikud järeldused ja kõikide pusletükkide kokku sobitamine MM-ks on põhiline osa, sest see oligi põhjus, miks sai selline laager ette võetud. MM-ks. Igaljuhul põnev väljakutse, on mida järgmised kuu aega mõelda ja teha.

Minu eesmärk on MM-l lühirada, eeljooks toimub 12.juuli ja finaal 15.juuli. Enne muidugi peab EOL mind koondisse määrama ja kinnitama. 16.juuni on ametlikult nimeline registeerimine korraldajatele, seega selleks hetkeks peaks asjad selged olema. Ise loodan, et see ka juhtub, kuid ajalugu on näidanud, et EOL-st võib igasugu üllatusi tulla. Šveitsis tehtud sooritused peaksid piisavalt mõjusad olema lühiraja jooksmiseks. Loodan parimat!


Laagri viimane hommik ja täiesti juhuslikult istun suunaga otse MM lühiraja maastiku suunas.

MM keeluala keskel asuv Caumasee järv.Kohalik mägioja vann. Siin sai laagri esimesel ja viimasel hommikul keha üles äratatud.

Seal kandis vaadete üle nuriseda ei saa.


Kommentaare ei ole: