esmaspäev, 22. aprill 2024

Jüriöö Sakus - üldvõit + avavahetuse võitude rekord

Võidukas Peko tiim

Traditsioone on vaja hoida ehk siis kevadine Jüriöö toimus taas ja sellel korral Mercury vedamisel Sakus. Kusjuures edukaks nii Peko kui ka minu enda jaoks. Isiklik ambitsioon ei rikkunud võistkonna üldtulemust, kuna rändkarikas tuli ilusti koju. 

Isiklik ambitsioon oli lõpuks avavahetuse võitude arv viia lõpuks kaheksani, et seda ei peaks enam jagama. Kõik sai alguse 2007, kui kevadel veel 17aastasena tulin esimest korda avavahetusest esimesena välja. Olin varem juba esimest vahetust jooksnud, kuid vigadega pundist maha jäänud. Mäletan, et uurisin ja analüüsisin varasemaid Jüriöö jookse ning sisemine põlemine viiski lõpuks võiduni. Vaatepunktis olin veel umbes positsioonil 5, kusagil 30 sekundit maas. Keegi hõikas pealtvaatajatest, et "näidaku ma neile vanameestele". Näitasin ja võitsin, andsin esimese intervjuu Lembitu Kuusele.

Järgmine aasta Padisel (2008) rikkusid korraldajad avavahetuse võidu. Olin 5 sekundi jagu enne viimast punkti liider, kuid korraldajad polnud punkte üles äratanud. Pidin tagasi minema ja uuesti märke tegema, konkurent sai sellega järgi ja jooksis lõpusirgel mööda.

Noor mees ei andnud alla ja juba järgmisel kahel aastal Kilingi-Nõmmel (2009) ja Tõrvas (2010) tulid taas avavahetuse võidud koju. Keilas (2011) jooksin viimast vahetust, tõstsin võistkonna viiendalt kohalt teiseks. Vastseliinas (2012) jooksin esmakordselt kolmandat vahetust, vahetus teisena üle antud. Elvas taaskord kolmas vahetus, tõstsin neljandalt kohalt liidriks, ühtlasi tuli esimene üldvõit.

Nelijärvel (2014) tulin vanade liistude juurde tagasi ja jooksin taas avavahetust. Ainult metsas orienteerumine sobis ja tuli taas 1.vahetuse võit, juba neli purgis. Alatskivi (2015) oli üks ebareaalsemaid pingutusi, kuna siis olin niimoodi vigastatud, et jooksmine oli vähese treenituse pärast piin, kuid samal nädalal ühe jooksutreeningu pealt keerasin taas avavahetuse mängu enda kasuks.

Loksa (2016) sain ausal teel ise loputatud ja andsin kolmandana esimese vahetuse üle. Tallinn (2017) ja Tartu (2018) sain taas võidulainele, ühtlasi ka üldvõidud. Seitsmenda avavahetuse võiduga tõusin Tiit Taliga esimese vahetuse võitude arvu jagama.

Viljandis (2019) puhkasin Jüriööst  ja Jüriöö minust, olin samal ajal Soomes võistlemas. 2020 ja 2021 Jüriööd kahjuks ei toimund koroona pärast.

Kärdla (2022) jooksin viimast vahetust ja tõin võistkonna ankrumehena võidule. Narvas (2023) olin taas viimast vahetust jooksmas, kuid pidin konkurendi paremust tunnistama ja leppima teise kohaga.

Ja nii jõudiski lühidalt võttes järg Saku (2024) kätte, kus võitsin kaheksanda avavahetuse võidu. Nüüd on rekord minu käes ja jääb nii päris pikaks ajaks. Kes teab, äkki nihutan seda piiri veel kaugemalegi. Saku polnud ainult minu pidu, kogu võistkond jooksis hästi ja lõpuks taas üldvõit. Minu jaoks juba viies üldvõit.

Värskeid emotsioone jagamas ERR-le

Paar sõna Saku Jüriööst:

Ainsaks tõsisemaks konkurendiks pidasin Tammede esindajat Martin Vilismäed. Enne starti juba teadsin, et tema kiirus on linnavahel minust parem. Seega pidin oma taktika vastavalt ka valima. Läksin stardist kohe hooga minema, et esimese metsatukaga väike vahe sisse saada. Edasi linnavahel pidin lihtsalt kannatama ja Martinin elu raskeks võimalikult raskeks tegema. Pidin piiri peal pingutama, kuuenda punkti eel oli Martin natuke vahet vähendanud, kuid suutsin punkti niimoodi ära võtta, et ta ei märganud seda ja sain minema. 

Tagant enam ühtegi tuld ei välkunud, pingutasin omaette edasi. Kusagil enne vaatepunkti hakkasin nägema mini raja tulesid, mis hakkasid mängu segama, kuna ühel hetkel ei saanud ma olla kindel, et olen ma üksi ees või mitte. Vaatepunktis anti mõista, et niisama ei saa midagi, vahe väike ja vaja lõpus ka pingutada. Viimane kaar oli nii tehniliselt kui ka vaimselt paras väljakutse. Pärast kiiret linnajooksu oli tihedas metsas jooksmine jube aeglane ja tekkis tunne, et koguaeg kusagil kinni. KP 16 ja 17 sain väikese kobinaga kätte. KP 18 läks täiesti lappa ja ei saanud kaevikutest aru, millegi järgi paika ka ei loe, kuid kuidagi minutise ukerdamise järel sain minema sealt. Samal ajal näen mingit valgus peale tulemas. KP 20, 21 hästi, 21 muidugi läbi kõige tihedama metsa. KP 22 täielik kosmos, maastik pea peale keeratud, kaardil ka midagi, kuid kokku ei pane, lisa 40 sekundit ajakulu. Sealt juba finišisse intervjuud andma. Martin tuli pärast esimest intervjuud, kolmas koht pärast teist intervjuud.

Teekond

Tulemused - siin seisavad need kauem kui reeglina võistluse kodulehtedel

Mis on siis võidu valem?  Jookse nii kiiresti, et endal on ka paha olla. Pärast kommenteeri mikrofoni, et kui raske see kõik oli. Võistkonnakaaslastele ütle kuidas tegelikult peab tegema. Naudi võistlust ja mine poodiumile.                                                                           

Metsas näeme!

Võistluse koduleht

GPS show

Tulemuste otselink

ERR videouudis

Kõik või mitte midagiKommentaare ei ole: