Thursday, September 26, 2013

Soome MV lühirada ja teade

Kui oled maailmameister, siis võib oksad laiali ajada. Pilt Seppo Ojanen.

Aasta üks raskemaid starte toimus taas Soome meistrivõistluste lühirajal. Kuna võistlus toimus eeljooksuga kuues rühmas ja rada oli lühike, siis sõelast läbi pressimine on omaette tegu. Nii nagu eelmine aastagi jäi finaali koht minu poolt välja jooksmata. Kui eelmine aasta tegin ühe suure vea, siis tänavu oli sooritus täiesti lagunenud. Öösel olin maganud vaid neli tundi (norskaja toas) ja olek oli selline, et nagu poleks üldse maganud. Olin sellest niivõrd rivist väljas, et ürita palju tahad, aga 100% orienteerumisele keskenduda ei suutnud. Lisaks ei võtnud minu pea kuidagi kaardijoonist. Kokkuvõttes kaotust lühikese raja peale 2:52 ja vigu peaaegu sama võrra.

lühiraja eeljooks

Kui juba nii kaugele oli tuldud, siis läksin ka B-finaali jooksma. Võtsin asja rahulikumalt ehk ei pannud kõike välja. Natuke soperdasin, kuid üldiselt sain kaardile rohkem pihta. 10-11etapil sain mõlemasse säärde herilaste poolt sutsakad. Nüüd viis päeva hiljem natuke veel sügelevad need kohad.

lühiraja B-finaal

Järgmisel päeval oli järgmine kõrgel tasemel start ehk Soome MV teade. 79 võistkonda ja neli vahetust. Jooksin Kangasala SK esimeses võistkonnas teist vahetust. Sain heal positsioonil metsa, 51 sekundit liidrist (10.kohal) ja otse Jani Lakaneni tuulde. Nüüd punkt-punkti haaval väike olukordade kirjeldamine:

 1. Kuna esimene etapp tuli kohe pikk, siis üritasin alguses lihtsalt sabas püsida, mingil hetkel lugesin end kaarti, kuid valesse kohta. Jani oli ka ilmselt liiga palju ees olevaid jooksjaid jälginud ja nii leidsidki kõik end ühel hetkel soost. Jani vedas pundi enda punki ja oh imet, minul oli teine hajutus. Minu taga tuli paar tegelast ka minu hajutusse. Viga 45 sekundit.
 1. Andsin jalgadele valu, et pääseda Jani punti tagasi, sain sappa, kuid teinegi punkt oli erinev, kuid õnneks otse nende pundi trajektooril.
 2. Selgus, et minule on jäänud pikem hajutus alguses ja punt võtab kivi juurest punkti. Mina lähen veel 100 meetrit edasi oma hajutusse.
 3. Alguses oli plaan minna täitsa otse, kuid seljandikul olnud mets oli niivõrd hea joostavusega ja teadmatus, milline ees olev soo välja võib näha, otsustasin väikse kaare teha. Seljandikul sõidab Tero Föhr külje pealt sisse ja vajus eest ära.
 4. Liigun omas tempos, nopin punkti probleemideta.
 5. Suunaga avakalju peale ja sealt lugesin pea kõik välja, et kivide vahelt punkt välja kaevata.
 6. Plaan puudus ja lisaks sellele läksin punktist pisut vale suunaga minema. Päädis see lõpuks sellega, et olin täielikus segaduses, kuid õnneks sain end kaarti loetud ja punkti võetud. Viga 35 sekundit.
 7. Seitmendas punktis jõudis Aaro Asikainen järgi. Kihutas suure hooga minema, kuid sain ta kätte ja aitasin punktini jõuda.
 8. Aaro vajus natuke eest ära. Ilma kaarti lugemata oleks võinud higihaisus olla, aga kuna sinnani olin näinud nii palju hajutus ja muid punkte, siis tuli end kaardis hoida.
 9. Aaro vajus taas eest ära, kogu etapp laabus perfektselt. Punkti rõnga sees oli Aaro hämmingus, minust jäi ta sinna.
 10. Minu üllatuseks oli Aaro jõunud enne mind mäele ja lendas sealt juba alla (lühem hajutus selle punkti juures). Loksusin veel vea hinnaga teisele poole mäge. Tagant sõitis Fredric Portin sisse. Viga 25 sekundit.
 11. Frederic lendas mööda.
 12. Sain tuules hoitud. Õnneks püsisin kaardis, kuna umbes 100 meetrit enne punkti Fredric muutus kõhklevaks ja vajus enda hajutusse ja mina enda omasse.
 13. Kõik jätkus samas taktis, läksime kaljude vahele end kinni. Oleks võinud vasakult väikse kaarega ringi joosta. Viga 10 sekundit.
 14. Välja ilmusid Föhr, Sami Hämälisto. Etapi lõpus tegin väikse vea, läksin liiga alla. Viga 20 sekundit.
 15. Sami pääses ette veduriks, kuna sai punkti puhtalt kätte ja pidas seal pool etapini vastu. Fredric näitas tõusul võimu ja lammutas eest. Ise hakkasin mõttetult tõusu vältima, mis lõpuks päädis sellega, et tõusu ma ei vältinud ja tegin liigse kaare. Viga 12 sekundit.
 16. Lühike ja suhteliselt tühi etapp, kuid kui suunda väga täpselt ei vaata, siis kaldumine lihtne tulema. Enamus tõusust kõndisin. Viga 8 sekundit.
 17. Tõmbamine jätkus ja taas jagus tõusumeetreid.
 18. Loha mööda punktirõnga äärele ja siis suund punkti suunas.
 19. Üritasin saada mingi loha peale, et rohelisest lihtsamalt läbi saada. Õnneks midagi leidus. Vahetult enne punkti tegin väikse kaare. Viga 5 sekundit.


Teate viimases punktis. pilt Seppo Ojanen
Andsin vahetuse üle positsioonil 12 ja kaotust liidrile oli tulnud 3:25. Vigu kogunes raja peale 2:40. Füüsiline seisund oli kuidagi raskema poolsem. Jalad küll liikusid, aga juba aeroobse läve peal läks hingamine raskemaks. Ilmselt andis mingil määral veel tunda, et nädal varem olin jooksnud EMV pikal rajal.

teate 2.vahetus


Aasta viimane orienteerumisvõistlus toimub minu jaoks ilmselt 12.oktoober Rootsis, tõimub tõsine 25 liikmeliste võistkondade lahing ehk siis 25manna. Enne seda lähen Itaaliasse laagrisse, ikka selleks, et MMks rohkem valmis olla kui kunagi varem.

No comments: